Bienale
Med 392 prejetimi prijavami je žirija izbrala 90 projektov, ki so se uvrstili na 8. bienale Brumen in prejeli priznanje za odlično slovensko oblikovanje Brumen. Najboljši med uvrščenimi projekti so prejeli nagrado Brumen, med njimi pa je le eno delo, najboljše delo bienala, nagrajeno še z veliko nagrado Brumen.
Mednarodna žirija
Henrik Kubel / predsednik žirijeLeta 2000 sta Henrik Kubel (1972, Kopenhagen) in Scott Williams ustanovila studio A2/SW/HK, ki je pred časom oblikoval črkovno družino in piktograme za moskovski javni prevoz. Kubel je zasnoval črkovne družine več uglednim svetovnim naročnikom, npr. revijama The New York Times Magazine in Wired, časopisu The Independent ter vladi Združenega kraljestva. V skladu s svojo oblikovalsko filozofijo, da vsak naročnik potrebuje sebi lastno črkovno družino, sta leta 2010 Kubel in Williams ustanovila še črkovno založbo A2-TYPE. Oba sta člana AGI (Alliance Graphique Internationale). Felix PfaffliFelix Pfäffli (1986, Luzern), ustanovitelj in lastnik studia Feixen in predavatelj na Šoli za grafično oblikovanje v Luzernu, je najbolj znan po svojih odmevnih plakatih, npr. za švicarski kulturno-umetniški center Südpol, pa tudi animacijah, npr. za revijo Wired. Njegovi naročniki so tako velika mednarodna imena kot lokalne kulturne in izobraževalne ustanove. Redno sodeluje na številnih mednarodnih razstavah, da je njegovo delo uspešno, pa dokazujejo prestižne nagrade in priznanje – v AGI je bil sprejet kot najmlajši član v zgodovini tega kluba. Paula TroxlerIlustratorka in grafična oblikovalka Paula Troxler (1981, Willisau) ima širok ustvarjalni delokrog: od ilustracij, plakatov, kulturnih identitet, zidnih poslikav do predavanj. Koledar Vsak dan skica (Every Day a Drawing) objavlja že od leta 2010, dela razstavlja po vsem svetu, za plakate pa je dobila že vrsto nagrad uglednih mednarodnih festivalov, kot so 100 Best Posters, TDC New York in TDC Tokio, bienala plakatov v Lahtiju in v Moskvi. Od leta 2016 sodeluje z grafičnim oblikovalcem in ilustratorjem Kleonom Medugorcem v projektnem studiu derhund.org. Jaime SerraMultidisciplinarni infografik in umetnik Jaime Serra (1964, Lleida) je v letih 1995–2001 delal za argentinski časopis Clarín in pomembno preoblikoval pomen infografik tako glede estetskih kriterijev kot obravnavanih tem. Je dobitnik več kot stotih pomembnih nagrad, tudi Malofiej in Laus, marca 2012 pa mu je prestižna organizacija SND (Society for News Design) podelila naziv najvplivnejšega ustvarjalca infografik v obdobju 1992–2012. V zadnjih letih redno sodeluje s španskim dnevnikom La Vanguardia in francoskim tednikom Courrier International. Kurt GlanzerGrafični oblikovalec in predavatelj na FH Joanneum v Gradcu, Kurt Glänzer (1986, Lienz), je po diplomi najprej delal kot kreativni direktor v priznanih avstrijskih oblikovalskih agencijah, potem pa leta 2014 z dobrim prijateljem Josefom Heiglom ustanovil neodvisni oblikovalski studio Bruch—Idee & Form. Mladi studio je že prejel več nacionalnih in mednarodnih oblikovalskih nagrad, npr. TDC New York in ADC * Evropa. Ustvarjalno se osredotoča predvsem na znamčenje, poslovne tiskovine in embalažo, raziskuje pa tudi na drugih oblikovalskih področjih.
Velika nagrada Brumen
Koordinate zvoka (Sanje o dopustu);serija plakatov
Oblikovanje: Nejc PrahFotografija: Klemen IlovarNaročnik: Žiga Murko
Opis projektaPlakati predstavljajo serijo dogodkov Koordinate zvoka, v koprodukciji s Pritličjem in podporo MOL jih organizira Žiga Murko, ki vsak mesec povabi glasbenike, s katerimi pripravijo koncert improvizirane glasbe. Serija z vsakim plakatom poleg promocije dogodka upodablja tudi epizodo dolgočasnega vsakdana in sanje o tem, da bi bilo dobro iti na dopust. Letalsko okno je (recimo na Instagramu) simbol, da nekam greš (recimo na dopust), zato se okna pojavljajo na vsakem plakatu, vedno v kontrastu z dnevnimi opravili, s katerimi se ukvarjamo vsi ter jih drugi opazijo le, če jih ne opravimo (pomivanje posode, ščetkanje, betoniranje, jutranja rutina v kopalnici …).Utemeljitev žirijeSerija plakatov, ki prejme veliko nagrado Brumen, je neustrašna, nora, tehnično raznolika, presenetljiva mešanica zamisli, ki je polna detajlov, zavita pa je v zares izvirno in edinstveno oblikovalsko sporočilo. Prav vsi plakati v seriji so izjemni! Oblikovani so na način, ki na več ravneh spodbuja javnost, da z njimi stopi v stik; torej niso le barvne grafike, ki so na pogled zabavne in dobro uravnotežene, temveč namigujejo na povsem nov način komuniciranja.

Nagrada Brumen
IdentiteteLupinc; podoba blagovne znamke
Utemeljitev žirijeJasen in dobro strukturiran identitetni sistem, izveden in uporabljen na raznolikih izdelkih, vse od nalepk na vinskih steklenicah do podpornega tiskanega materiala in embalaže. Ravnovesje med črno in belo barvo, med abstraktnimi oblikami in tipografijo je izjemno: sodobno in sveže. Rešitev nakazuje odprt sistem oblikovanja, v katerega se v prihodnosti vedno lahko vključijo novi izdelki.
Likovno vodenje: Aleš BrceOblikovanje: Aleš BrceNaročnik: Kmetija Lupinc

Nagrada Brumen
Komunikacijska in promocijska gradivaserija plakatovMič Styling - 25 let;serija plakatov
Utemeljitev žirijeZanimiva in presenetljiva uporaba znanih referenc s plakatov, ki jih srečaš v frizerskih salonih. Projekt se iznajdljivo izmika imitaciji in splošno znan vizualni jezik prevede v nov in sodoben izraz. Zabaven in privlačen projekt, ki odlično združuje ilustracijo, likovno vodenje ter uporabo barve in tipografije.
Vodenje projekta_ Marin Bulog, Yin + YoungKreativno vodenje: Domen Husu, Yin + YoungLikovno vodenje: Samo Muhič, Yin + YoungBesedilo: Domen Husu, Yin + Young, Marin Bulog, Yin + Young, Sara Mlinar, Yin + YoungOblikovanje: Samo Muhič, Yin + YoungIzvedbeno oblikovanje: Jure Ljubeljšek, Yin + YoungFotografija: Matic Kremžar

Nagrada Brumen
Koordinate zvoka(Sanje o dopustu);serija plakatov
Utemeljitev žirijeSerija plakatov, ki prejme veliko nagrado Brumen, je neustrašna, nora, tehnično raznolika, presenetljiva mešanica zamisli, ki je polna detajlov, zavita pa je v zares izvirno in edinstveno oblikovalsko sporočilo. Prav vsi plakati v seriji so izjemni! Oblikovani so na način, ki na več ravneh spodbuja javnost, da z njimi stopi v stik; torej niso le barvne grafike, ki so na pogled zabavne in dobro uravnotežene, temveč namigujejo na povsem nov način komuniciranja.
Naročnik: Žiga MurkoOblikovanje: Nejc PrahFotografija: Klemen Ilovar

Nagrada Brumen
PublikacijeHenryk Tomaszewski;razstavni katalog
Utemeljitev žirijein odlično izdelana knjiga, ki jo odlikujejo uporabljeni taktilni elementi, kot sta izbor materiala za naslovnico in način vezave ter kuriranje vsebin in struktura. Format in oblikovanje sta presenetljiva, knjiga pa na prefinjen način upodablja opus Henryka Tomaszewskega.
Oblikovanje: Radovan JenkoNaročnik: Fundacija Brumen

Nagrada Brumen
Prišleki;serija naslovnic
Utemeljitev žirijeKonsistentna serija naslovnic, ki z uporabo močnih ilustracij poudarja vsebino vsake izmed publikacij. Čeprav je oblikovalski pristop tradicionalen, je vsaka knjiga presenetljiva in polna detajlov, ki sporočajo poglobljeno razumevanje oblike in vsebine.
Oblikovanje: Zoran PungerčarKreativno vodenje: Andrej Hočevar, LUD LiteraturaNaročnik: LUD Literatura

Nagrada Brumen
Glej, List!;serija gledaliških listov
Utemeljitev žirijeMočna, večplastna identiteta za gledališče s tehtno uporabo tipografije in slikovnega materiala. Format publikacij, izbira materiala in barv ter tehnike tiska je dobro premišljena. Končni izdelek je raznolik, vizualno odličen in igriv.
Oblikovanje: Mina, Žabnikar, Grupa EeDamjan Ilić, Grupa EeIvian Kan Mujezinović, Grupa EeNaročnik: Društvo Gledališče Glej

Nagrada Brumen
Glej, List!;serija gledaliških listov
Utemeljitev žirijePrecizno izdelana knjiga, ki je na vseh ravneh spretno izvedena in odlično upošteva vsebino, strukturo, mrežo, ritem materiala, velikosti črk, format, izbiro papirja in tisk. Vsestransko odličen primer oblikovanja knjig.
Oblikovanje: Ivian Kan MujezinovićNaročnik: Društvo Igor Zabel za kulturo in teorijo

Nagrada Brumen
Digitalni produkti in storitveParlameter;spletno orodje
Utemeljitev žirijeDobra ideja s kompleksnim kontekstom, ki je izražen na oblikovalsko jasen in preprost način. Izgled je potisnjen v drugi plan, ideje pa so posredovane naravnost: brez kompliciranja, brez politike, le dejstva.
Vodenje produkta: Žiga Vrtačič, Danes je nov danOblikovanje; Jasmina Ploštajner, Jure KožuhProgramiranje: Filip Dobranić, Tomaž Kunst,Primož Klemenšek, Mato Žgajner,Tomaž Jurič, Franci Zidar,Informacijska arhitektura: Tadej ŠtrokBesedilo : Eva VrtačičPodatkovna analiza: Nika Mahnič

Nagrada Brumen
Troljochatbot
Utemeljitev žirijeOdlično izdelan digitalni projekt, ki se poigrava na mejah oblikovalskega mišljenja. Vizualna podoba projekta je preprosta in skoraj ne-oblikovana, zato projekt preusmerja pozornost na vsebino in uporabniško izkušnjo. Izdelek, ki ga mora preizkusiti vsak, saj odpira nove in vznemirljive možnosti.
Ime organizacije: Troljo chatbotRaziskava: Žiga Kramperšek, Wave GroupOblikovanje: Emil Kozole, Ljudje, Miha Artnak, LjudjeProgramiranje: Miha Kočevar, Wave Group, Domen Kožar, opendata.siVodenje projekta: Mirnes Jusufović, Wave GroupBesedilo: Nina Mrgole, Wave Group

Nagrada Brumen
Informacijsko oblikovanjeSlovenia Design Showroom Milano 2017:Oblikovanje kot (z)možnost spremembe;razstava
Utemeljitev žirijeOdličen primer oblikovanja razstave z jasno stukturirano sporočilnostjo in predstavitvijo izdelkov v velikem prostoru. Razstavna konstrukcija je čudovito izdelana, izbira materialov pa je dobro premišljena, saj kompleksne razstavljene izdelke izpostavi na sodoben način, ki je zračen in iskren.
Vodenje projekta; Barbara Predan, PekinpahOblikovanje; Primož Pislak, Tomato KoširNačrtovanje postavitve razstave; Arne Vehovar, Urša VrhuncFotografija: Aleš RosaNaročnik; Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, SPIRIT Slovenija, Lesarski grozd,društvo Pekinpah

Nagrada Brumen
Troljochatbot
Utemeljitev žirijeOdlično izdelan digitalni projekt, ki se poigrava na mejah oblikovalskega mišljenja. Vizualna podoba projekta je preprosta in skoraj ne-oblikovana, zato projekt preusmerja pozornost na vsebino in uporabniško izkušnjo. Izdelek, ki ga mora preizkusiti vsak, saj odpira nove in vznemirljive možnosti.
Ime organizacije: Troljo chatbotRaziskava: Žiga Kramperšek, Wave GroupOblikovanje: Emil Kozole, Ljudje, Miha Artnak, LjudjeProgramiranje: Miha Kočevar, Wave Group, Domen Kožar, opendata.siVodenje projekta: Mirnes Jusufović, Wave GroupBesedilo: Nina Mrgole, Wave Group

Nagrada Brumen
TipografijaEvačrkovna vrsta
Utemeljitev žirijePrefinjena stična digitalna rokopisna črkovna vrsta, ki služi svojemu namenu: deluje osebno in pisano na roke. Črkovna vrsta je dobro izdelana in prezentirana, blesti pa predvsem v manjših velikostih.
Tipografija: Mihael Aleksander MahkovicUniverza v Ljubljani, Naravoslovnotehniška fakulteta; Oddelek za tekstilstvo, grafiko in oblikovanjeMentorstvo: izr. prof. dr. Klementina Možina,Univerza v Ljubljani, Naravoslovnotehniška fakulteta; Oddelek za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje
