objavljeno
17 Jan, 2025

Objektiv; serija časopisnih naslovnic

Naročnik: Dnevnik, družba medijskih vsebin, d.d.

Avtorji:
Roman Ražman, ilustracije
Domen Caharijas, urednikovanje
Miran Lesjak, urednikovanje
Vid Brezočnik, izvedbeno oblikovanje

Kakšna so bila vaša idejna izhodišča pri projektu? Ste se soočali s kakšnimi omejitvami? Kaj vse je vplivalo na končno oblikovanje?

Ker gre za serijo rešitev naslovnic Dnevnikovega Objektiva se izhodišča izluščijo vsakič znova glede na temo, ki jo želimo predstaviti na naslovnici. Glavna omejitev je tesen časovni okvir. V nekaj manj kot treh dneh je potrebno ta izhodišča pretvoriti v idejo in izvedbo. Končna rešitev je vedno presečišče ideje, sposobnosti vizualizacije in časa, ki je rešitvi namenjen.

Kako je potekalo sodelovanje z naročnikom? V primeru da je bil slednji vpleten v oblikovalski proces, kakšen tip dialoga ste vzpostavili (npr. redna srečanja, začetna delavnica, reden feedback)?

Sem del nabora rednih ustvarjalcev naslovnic za Dnevnikov Objektiv. Z uredništvom sodelujem že več kot deset let, kar je doba, v kateri se je vzpostavilo tesno medsebojno zaupanje. Sodelovanje poteka gladko, saj je to medsebojno zaupanje z leti jasno definiralo naloge in vloge uredništva in oblikovalca. Dialog poteka preko telefona in elektronskih sporočil.

Kaj vam pomenijo strokovna priznanja (nagrade, omembe, uvrstitve)? Ali vam pomagajo pri pridobivanju novih naročil? Kako nanje gledajo vaše stranke/partnerji?

Strokovna priznanja so smerokaz, ki mi sporoča, da sem še vedno na pravi poti. Da morda še nisem izgubil ostrine v misli in oblikovalske rešitvi. So motivacija in zdravilo, ki za nekaj časa razblini kakšen dvom. Težko ocenim, ali mi strokovna priznanja neposredno pomagajo pri pridobivanju novih naročil. Zdi se mi, da ne. Priznanje, ki ga za svoje delo prejme oblikovalec krepi ugled tudi naročniku in tega se pri Dnevnikovem Objektivu zavedajo.

Kako bi opisali trenutno stanje slovenske oblikovalske scene? Kje vidite prostor za razvoj in sistemsko podporo, ki bi lahko okrepila vlogo oblikovanja v gospodarstvu ter prispevala k večji prepoznavnosti slovenskih oblikovalcev na mednarodnem nivoju? Ali menite, da so trenutni mehanizmi in institucije dovolj učinkoviti pri spodbujanju sodelovanja med oblikovalci ter podjetji?

Vtis je, da je slovenska oblikovalska scena živahna, a fragmentirana in nepovezana. Kakršna je tudi narava sveta. O strategiji povezovanja z gospodarstvom in prepoznavnosti v mednarodnem okolju pa nimam izdelanega mnenja. Sprašujem se, kako močno je slovensko gospodarstvo? Koliko je še slovensko? Ima tekmovalno kolo Tadeja Pogačarja kakšno slovensko komponento?